OOGBIJWERKINGEN VAN PSYCHOFARMACA

‘Belangrijk dat ook artsen bijwerkingen blijven melden’

  • 6 min.
  • Beroepsuitoefening

Bijwerkingencentrum Lareb meldt dat visusklachten door psychofarmaca regelmatig optreden. Hoe kunnen oogartsen hier rekening mee houden? De link tussen zichtproblemen en het gebruik van psychofarmaca wordt nu lang niet altijd gelegd, stelt Lareb-medewerker Rike van Eekeren.

Portret (kleur) Rike van Eekeren
Beeld: E-WISE

Hoe vaak bijwerkingen aan de ogen optreden als gevolg van het gebruik van psychofarmaca is niet precies te zeggen, zegt apotheker Rike van Eekeren van bijwerkingencentrum Lareb. ‘Bij Lareb hebben we in totaal ongeveer tienduizend meldingen van oogbijwerkingen ontvangen sinds we dit vanaf 1995 bijhouden. Dat is voor alle geneesmiddelen samen.’ Tegenwoordig ontvangt Lareb ieder jaar ongeveer duizend meldingen van visusklachten bij diverse geneesmiddelen. Middelen die op het zenuwstelsel werken vormen daar ongeveer een kwart van, met als grootste groep de psychofarmaca. ‘We kunnen nooit met zekerheid stellen dat het bij een melding daadwerkelijk om een bijwerking van een geneesmiddel gaat, het is altijd een vermoeden. Aan de andere kant weten we dat minder dan vijf procent van de bijwerkingen bij Lareb gemeld wordt, dus we zien altijd maar een klein stukje van wat er daadwerkelijk gebeurt.’

Plotseling ontstaan

&ellipsis;

Maak een gratis account aan en krijg toegang tot alle artikelen

Account aanmaken

Heeft u al een account?